Leczenie bezdechu sennego
W zależności od nasilenia objawów choroby pacjenci kwalifikowani są do różnych metod leczenia. Pacjenci z obturacyjnym bezdechem podczas snu powinni otrzymać zalecenie redukcji masy ciała (jeśli mają nadwagę lub otyłość) oraz podjęcia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, przestrzegania diety, unikania przyjmowania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem.
Do sprawdzonych metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) i/lub chrapania należy:
Stosowanie aparatury podczas snu
Aparat CPAP
Jednym z najprostszych sposobów leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przy użyciu CPAP – Continous Positive Airway Pressure. Leczenie za pomocą aparatu CPAP polega na stosowaniu podczas snu specjalnego urządzenia, które składa się z pompy powietrznej oraz maski wspomagając oddech podczas snu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje masek do terapii CPAP – nosową (zakładaną na nos) oraz ustno-nosową (obejmuje jednocześnie nos i usta). Dzięki stałemu podtrzymywaniu ciśnienia powietrza przez pompę osoba chora może spokojnie spać. Pacjenci mówią, że już po pierwszej nocy stosowania aparatu CPAP odczuli poprawę w jakości snu i obudzili się bardziej wypoczęci.

Jak działa metoda wytwarzania stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych?
Zasada działania jest bardzo prosta. W większości przypadków przyczyną bezdechu jest zapadanie się tkanek w gardle podczas snu i blokowanie przez nie dróg oddechowych. Aby temu zapobiec, stosuje się regulowany przepływ powietrza pod ciśnieniem. Powoduje on, że górny odcinek dróg oddechowych pozostaje otwarty i uniemożliwia wystąpienie bezdechu. Powietrze pod ciśnieniem jest wytwarzane przez niewielkie urządzenie i wtłaczane do maski zakładanej na czas snu. Dopóki pacjent wdycha powietrze wtłaczane pod ciśnieniem, którego wartość została dobrana przez lekarza, jego sen nie będzie zakłócany bezdechem sennym.
Aparat nazębny
Nieoperacyjna technika walki z chrapaniem. Bezpieczny sposób, by przesunąć żuchwę i język do przodu, rozszerzając drogi oddechowe i umożliwiając tym samym swobodne oddychanie.